Η ατυχία στέρησε από τον Παναιγιάλειο την είσοδο στα πλέι-οφ…

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΕΠΙΣΚΟΠΗ 1-1

Τα πολλά λόγια, σε τέτοιες στενάχωρες -ποδοσφαιρικά- καταστάσεις και ειδικά όταν συναισθηματικά δεν είσαι σε ήρεμη κατάσταση, σίγουρα είναι περιττά.
Ο Παναιγιάλειος, δυστυχώς, δεν κατάφερε να εκπληρώσει το στόχο της συμμετοχής του στα πλέι οφ της Football League. Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου δεν μπόρεσε να πάρει, κόντρα στην Επισκοπή, το αποτέλεσμα που θα του εξασφάλιζε την είσοδό του στα μπαράζ ανόδου, αφού αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) τη στιγμή που ο Φωστήρας με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδιζε τον Ηρακλή Ψαχνών και συνάμα δύο βαθμούς περισσότερους από την Αιγιώτικη ομάδα, που του έδιναν το δικαίωμα να τερματίσει στην 4η προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο Νότιο Ομιλο.
Ο παράγοντας τύχη και σήμερα δεν ήθελε τον Παναιγιάλειο. Μετά από τους πολλούς τραυματισμούς που στέρησαν από την Αιγιώτικη ομάδα τις υπηρεσίες ποδοσφαιριστών που θα μπορούσαν να προσφέρουν κάτι παραπάνω στα τελευταία παιχνίδια, σήμερα η ατυχία «χτύπησε» τον Παναιγιάλειο με τα… δοκάρια. Στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς, οι «μελανόλευκοι» είδαν τέσσερις φορές τα δοκάρια της εστίας των Κρητικών -στο δεύτερο μέρος-  να τους στερούν το δικαίωμα να διευρύνουν το σκορ και να φτάσουν στην κατάκτηση του πολύτιμου «τρίποντου». Και σαν να μην έφτανε αυτό στη… μισή ευκαιρία που δημιούργησε η Επισκοπή κατάφερε μ’ ένα μακρινό σουτ να διαμορφώσει το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα και να στερήσει από τον Παναιγιάλειο και τους φιλάθλους του, το όνειρο της συμμετοχής στα πλέι-οφ.
Ομως παρά τη μεγάλη στεναχώρια τους, οι «μελανόλευκοι» φίλαθλοι, έδειξαν και πάλι τη μεγάλη αγάπη τους για τον Παναιγιάλειο. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού κι έχοντας ενημερωθεί για την αρνητική έκβαση του παιχνιδιού στον Ταύρο, αντάμειψαν τους ποδοσφαιριστές του Αιγιώτικου συλλόγου για τις πολλές συγκινήσεις που τους πρόσφεραν και την προσπάθεια που κατέβαλαν σε όλη την αγωνιστική περίοδο, μ’ ένα ζεστό χειροκρότημα.
Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναιγιάλειος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο πρώτο μέρος έφτασε δύο φορές πολύ κοντά ν’ ανοίξει το σκορ όταν σε ισάριθμα σουτ του Σκαρτσίλα (31′, 33′) ο Μανουσάκης και ο Κελαϊδής αντίστοιχα, έδιωξαν σωτήρια σε κόρνερ.  Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά έγινε πιο πιεστική και μόλις στο 49′ είχε την πρώτη της κλασσική ευκαιρία όταν μετά από κεφαλιά του Αργυρόπουλου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Επισκοπής.  Και φτάνουμε στο 71′, όταν μετά από απευθείας χτύπημα φάουλ του Ατματσίδη η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μπουρλάκης πλάσαρε και από κοντά ο νεοεισελθών Χρυσοφάκης την έστειλε στο βάθος της εστίας του Κελαϊδή βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Παναιγιάλειο (1-0). Δύο λεπτά αργότερα οι «μελανόλευκοι» έφτασαν πολύ κοντά σ’ ένα δεύτερο γκολ, όμως και πάλι το δεξί… δοκάρι των κρητικών είχε αντίθετη γνώμη, αφού σταμάτησε το πλασέ του Σκαρτσίλα, όπως επίσης και στο 77′, αυτή τη φορά σε σουτ του Μπουρλάκη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 80′ σε μία… υποψία επιθετικής προσπάθειας της Επισκοπής, ο Μανουσάκης με μακρινό σουτ ισοφάρισε το σκορ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο ο Παναιγιάλειος δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ.
Π.Γ.Σ.: Ανδρούτσος, Αγουρίδης, Γκοτσούλιας, Σούλης, Ακπαρίδης, Σταμογιάννος, Ατματσίδης, Μπουρλάκης, Μπούνας, Αργυρόπουλος (66′ Χρυσοφάκης), Σκαρτσίλας (88′ Διαμαντόπουλος).
Επισκοπή: Κελαϊδής, Μανουσάκης, Βιδάλης, Μαραθιανός, Μποτωνάκης, Φραντζεσκάκης (66′ Μαρτσάκης), Βουρβαχάκης (55′ Δελήμπασης), Γκονζάλες, Σουμπασάκης, Γιακουμάκης (61′ Καρασαβίδης), Βελονάκης.

Ρεπορτάζ: Γρηγόρης Παλούμπης
Φωτό: Νάνσυ Δεληγιάννη

Posted on 30/03/2014, in Αρχική. Bookmark the permalink. 2 Σχόλια.

1. auti i rimada i tixi ftei. koroideuomaste mou fenete.diaitisia keros xortari emis de fteme pote.eleos

2. apenanti se omada pou irthe gia tourismo pexame ke ftei i tixi………………..emis oute kata diania, ti leme tora